listastílus

2024-09-19    Word 2021
előhang
Ha a Stílusok munkaablakban megjelenítjük az összes stílust, akkor meglepődve konstatáljuk, hogy a gyűjtemény egyetlen listastílust sem tartalmaz. Találunk ugyan négy telepített stílus-családot és egy önálló stílust, amelynek neve listastílust sejtet, de ezek mind bekezdésstílusok.
De hát, miért lepődünk meg? Nem minden valamire való lista bekezdésekből áll? Csak a bekezdéseket tudjuk jelölni vagy sorszámozni! Akkor ezek szerint listastílus nincs is! Egy bekezdés sohasem lesz lista! Nem, lennie kell, mert a neve ott áll a stílus tulajdonságlapján a Stílustípus vezérlő felsorolásában!
listastílus a stílus-típus listában
Akkor talán, valahol máshol kéne keresni! Mondjuk, a menüszalagon a Kezdőlap, Bekezdés csoportban. Hiszen, ott vannak a listák vezérlői!
listastílus a többszintű lista vezérlő menüjében
fogalmak
Először is, mit nevezünk listának itt a szövegszerkesztő programban? Tartalmilag: a lista logikailag összetartozó elemek csoportja. Formailag pedig: a lista egymás után álló, sorszámozott vagy egy ábrácskával jelölt bekezdések csoportja. Az egymást követő bekezdések jelölését a program „felsorolásnak”, sorszámozásukat „számozásnak” nevezi.
A továbbiakban, hogy ne keveredjenek a fogalmak, a felsorolás művelettel létrehozott objektumot nevezzük „jelzett listának”, a számozással létrehozottat pedig „számozott listának”. És minden logikailag összetartozó és egymás után álló bekezdés, amely se nem jelzett, és se nem számozott, az pedig legyen jelző nélküli „lista”.
lista, jelzett lista, számozott lista
És mi a többszintű lista? Egymást követő bekezdések bal oldali behúzásokkal kialakított hierarchikus struktúrája, amelyben a hierarchiában azonos szinten álló bekezdések azonos módon jelzettek illetve sorszámozottak.
többszintű lista
A többszintű lista egyes szintjeit felfoghatjuk úgy is, mint egy jelzett vagy számozott listát. Tehát a képen látható többszintes lista három jelzett illetve számozott listából áll. A többszintű lista szintjeinek száma legfeljebb kilenc lehet. Az egyes szintek jelölőinek illetve sorszámainak formátumát, pozíciójukat, a jelzett illetve sorszámozott bekezdések pozícióját és a többszintű lista egyéb tulajdonságait tartalmazó deklarációt a „többszintű lista elrendezésének” nevezzük.
A program hét ilyen elrendezést kínál a többszintű lista vezérlő „Listatár” területén. A Listatárban álló minták csak az első három szintet mutatják, a további szinteket rámutatással jeleníthetjük meg. A telepített elrendezések nem módosíthatók, de a felhasználó maga is létrehozhat elrendezést, a telepített elrendezések alapján. A felhasználói elrendezés a dokumentumban tárolódik.
A listastílus egy többszintű lista elrendezés stílusként deklarálva. A listastílus is lehet telepített vagy a felhasználó által létrehozott deklaráció. A többszintű lista vezérlő gyűjteményében a program a listastílusokat külön csoportban jeleníti meg. Sőt kérhetünk szelektív megjelenítést is.
liststílusok szelektív megjelenítése
Ha rámutatunk egy stílus mintájára a gyűjteményben, akkor a program az egérmutató alatt megjeleníti a stílus nevét. A Listastílusokat a Stílusok munkaablak alján álló álló vezérlővel tudjuk megjeleníteni.
listastílusok felsorolása a Stílusok kezelése parancstáblán
A stílusokat típusok szerint rendezve a listastílusokat a felsorolás végén találjuk. Három telepített stílust figyelhetünk meg: „1 / 1.1 / 1.1.1.”, „1 / a / i”, „Cikkely / rész”. Ezek a stílusok a Módosítás művelettel lehetnek egy új felhasználói stílus alapjai. Azért ez a furcsa megoldás, mert a listastílusoknak nincs alapstílus (Stílus alapja) tulajdonsága. A három stílus egy-egy, a listatárban is megtalálható elrendezés stílusként deklarálva.
telepített listastílusok
A többszintű listás megjelenítést törlő „Nincs” elrendezés tulajdonságait a program a „Nem lista” stílusban tárolja. Ez a „rendszer-stílus” a felhasználó számára nem hozzáférhető. A Stílusok kezelése parancstábláról később részletesen lesz szó.
többszintű lista létrehozása
Kezdetben vala a lista. Amit többszintű listaként kívánunk megjeleníteni. Először kijelöljük a listát, azután kattintással elrendezést vagy stílust választunk a többszintű lista vezérlő mintái közül.
többszintű lista létrehozása - első lépés
És akkor kapunk egy „egyszintes” listát. Az egyes lista-elemeket „lefokozás” művelettel kell a hierarchia megfelelő szintjére helyeznünk. A művelet vezérlője: Kezdőlap, Bekezdés, Behúzás növelése.
többszintű lista létrehozása - második lépés
A lefokozás művelet ellentéte az „előléptetés”, amellyel a lista-elemet egy szinttel feljebb helyezhetjük a hierarchiában. Vezérlője a Kezdőlap, Bekezdés, Behúzás csökkentése. És akkor, lássuk az italos példánk átalakításának utolsó lépését.
többszintű lista létrehozása - harmadik lépés
(tipográfiai aggályok) Egy tipográfiai szempontból igényes dokumentumban sem jelzett-, sem sorszámozott lista alkalmazása nem javallott. A többszintű listáé pedig pláne nem! Ez a tördelési-formázási megoldás műszaki-, tudományos nyomtatványokba való, meg természetesen a webre. De, hogyan kerüljük el a listákat? Leírással. Ennek a csoportnak ezek és ezek a tagjai. Az első három tag ilyen, a többi meg olyan. De találunk közöttük kettőt, amely igaz, hogy olyan, de egy kicsi azért ilyen is...
címek hierarchikus sorszámozása - elmélet
(ismétlés) Strukturált dokumentumnak nevezzük azt a dokumentumot, melyben a tartalom elemi egységei csoportosítva jelennek meg. A tartalom elemi egységei a szerző közlései, megállapításai.
A csoportosítás többszintű. Az elemi egységek csoportosítása a szerző által meghatározott logikai elv alapján történik. Egy másik logikai elv alapján a csoportok is csoportosíthatók, sőt egy harmadik logikai elv alapján… A csoportosító elvek rangsorba állíthatók: a dokumentum elemei egységeit csoportosító logikai elvet a rangsorban megelőzi a csoportokat csoportosító logikai elv. És a csoportokat csoportosító csoportokat csoportosító logikai elv…
Összefoglalva, a csoportosító logikai elvek rangsort alkotnak. A csoportosító elveket a dokumentum címei testesítik meg. A címek hierarchiája a csoportosító logikai elvek rangsorának leképezése. (ismétlés vége)
És ha hierarchia, akkor a hierarchia egyes szintjeinek elemeit jelölhetjük illetve sorszámozhatjuk. Ez rendben van, de a jelölt és a számozott listás, valamint a többszintű listás megjelenítés csak egymás után álló bekezdésekre alkalmazható! A címek pedig elég távol esnek egymástól! Hogyan lehet az egymástól távol álló bekezdéseket csoportba foglalni? A stílusuk alapján. De csak akkor, ha a hierarchiában azonos szinten álló címeket azonos, és más bekezdésekhez nem használt stílussal formázzuk. Magyarán, a hierarchia egyes szintjeit összekapcsoljuk egy-egy stílussal.
Ennek a kvázi listának az elemeit szintenként grafikusan jelölhetjük illetve sorszámozhatjuk. A grafikus jelölés (felsorolás) címek esetén szóba se jöhet. Nincs az az olvasó, aki tíz oldal után emlékezne arra, hogy a fekete rombusz melyik csoportosító szintet jelöli. Csak a cím-bekezdések sorszámozása marad. De nem csak a cím saját csoportjában elfoglalt helyének sorszámát adjuk meg, hanem rangsor szerinti sorrendben, tartalmazó csoportjainak saját csoportjaikban elfoglalt helyének sorszámát is. Ezt a cím-azonosítót „hierarchikus sorszámnak” nevezzük. A következő ábra egy dokumentum tartalomjegyzékének hierarchikusan sorszámozott elemeit mutatja.
tartalomjegyzék hierarchikusan sorszámozott címekből
(jótanácsok) Csak akkor sorszámozzuk a címeket, ha a „megrendelő” előírja. Különben ne! Mert, mit mond ez a sorszám az olvasónak a dokumentum huszonnyolcadik oldalán: 4.4.2.? Semmit. Különben is, egy átlag olvasó maximum két logikai szintet tud fejben tartani. De, azt is csak úgy, hogy segítünk neki megjegyezni: a páros oldali fejlécben elhelyezzük neki az első szint címét, a páratlan oldaliban pedig az aktuális fejezet címét.
címek hierarchikus sorszámozása - gyakorlat
Először is, a címek formázásához „szintes stílusokat” kell használni! Ezek lehetnek a program telepített stílusai (Címsor 1, Címsor 2…) vagy felhasználó szintes stílusok. A lényeg, hogy a stílus szerkezeti szint tulajdonságának száma azonos legyen a cím logikai szintjének sorszámával. Minden nagylélegzetű írásnak van címe. Ez a cím a teljes szöveg tartalmát adja meg. Nevezzük mondjuk, főcímnek. A főcímnek nem kell a tartalomjegyzékben szerepelnie, így nem is igényel szintes stílust. A főcím formázására használhatjuk a program „Cím” stílusát. A „Tartalomjegyzék” címet „egyes szintű” stílussal formázzuk, mert neki viszont szerepelnie kell a tartalomjegyzékben.
Ha a címeket a program „címsor ” stílusaival formáztuk, akkor nagyon egyszerű a dolgunk: belekattintunk az egyik címbe és…
hierarchikus sorszámozás telepített elrendezéssel
Ha nem tetszik az összkép, akkor az Új többszintű lista (elrendezés) definiálása… utasítással megjeleníthető parancstáblán tudunk a részleteken módosítani.
az elrendezés tulajdonságlapja
A bal alsó sarokban álló Egyebek vezérlővel tudjuk az összes tulajdonságot megjeleníteni. A parancstáblán balra fent, függőlegesen helyezkedik el a Szintválasztó vezérlő (1-9), amelyen kattintással tudjuk beállítani a módosítandó szintet. Ha a címeket felhasználói „szintes stílusokkal” formáztuk, akkor ezeket a „Stílushoz rendelés” vezérlővel tudjuk az egyes szintekhez kapcsolni.
A felhasználói szintes stílusokkal formázott címek hierarchikus sorszámozása sem bonyolult. Belekattintunk az egyik címbe, mindegy hogy a cím melyik logikai szinthez tartozik, és kérjük a stílustár ötödik elrendezését (mint fent). Ezután jelenítsük meg az elrendezés tulajdonságait az Új többszintű lista (elrendezés) definiálása… paranccsal, és szintenként adjuk meg a címek formázásához használt stílusokat. És már készen is vagyunk. Ha pedig nem tetszik az összkép...
A telepített elrendezés hierarchikus sorszámaiban a szám-karaktereket pont választja el egymástól. Ezt a „Számok formázása” mezőben, szintenként módosíthatjuk. Az első szinten (Szintválasztó: 1) egy egyes szám-karakter áll a Számok formázása mezőben. Kijelölve. Ez a kiinduló állapot. Lépjünk a második szintre (Szintválasztó: 2)! Ezen a szinten két egyes áll a Számok formázása mezőben. Ponttal elválasztva, a szám-karakterek kijelölve. Helyezzük a kurzort a mezőbe és a pontot törölve, írjuk be az elválasztó karaktereket. Mondjuk, szóköz, kötőjel, szóköz. Azután átlépünk a harmadik szintre (Szintválasztó: 3) és megismételjük ezeket a műveleteket.
elválasztó karakterek cseréje a hierarchikus sorszámban
Az eredeti elrendezésben a cím a hierarchikus sorszámot követő első tabulátor pozícióban kezdődik. Ezt az elrendezés tulajdonságlapján jobbra lent álló „Számozás után” vezérlő „Tab karakter” beállításából tudjuk. Ez a beállítás változó távolságot eredményez a cím és az előtte álló azonosító között. Ez nem szép.
az azonosító és a cím közötti távolság szabályozása
Állandó távolságot szintenként (!) szóközökkel tudunk kialakítani. Ha csak egyetlen szóközt szeretnénk az azonosító és a cím között, akkor a fenti vezérlő „Szóköz” értékét kell választanunk. Ha többet, akkor a Számozás után tulajdonságot Semmire állítjuk és a Számok formázása mezőben az utolsó egyes után kell a kívánt számú szóközt leütni.
többszintű lista elrendezés vagy listastílus
Másként fogalmazva, miben azonos és miben különböző a két deklaráció? Ahogy azt már megfogalmaztuk, a listastílus egy többszintű lista elrendezés stílusként deklarálva. Tehát első ránézésre, semmi különbség! Egyik is elrendezés, a másik is elrendezés. Másként fogalmazva, mindkét deklaráció egy-egy összetett megjelenítési utasítás.
De, miben vannak a különbségek? (1) Az elrendezés részletesebb deklaráció, mint a listastílus. Vagyis az elrendezés több megjelenítési tulajdonsága a listastílusból hiányzik. (2) Listastílussal nem tudunk a szintekhez stílust rendelni, elrendezéssel igen. (3) A két deklaráció tárolása is eltérő. Az elrendezés a dokumentumban tárolódik, de csak az alkalmazás idejére! Ha a létrehozott elrendezés használata megszűnik, akkor a deklaráció elenyészik. A listastílus a többi stílushoz hasonlóan, a felhasználó döntése szerint, vagy a dokumentumban vagy a Normál sablonban tárolódik.
utószó
A címek hierarchikus sorszámozása formalizmus, mert semmivel sem járul hozzá a dokumentum-helyek azonosíthatóságához és nem segíti az olvasót a dokumentum-részek a logikai szerkezetben elfoglalt helyének fejbentartásában sem. Akkor meg minek? Hogy a dokumentumnak „komolyságot” kölcsönözzön? A komolyságot, a szakmaiságot nem a tartalom megközelítésének módja adja?
margitfalvi.arpad@proton.me