sablon - három

2025-02-23    Word 2021
tartalomvezérlő-tulajdonságok
A kijelölt-aktív tartalomvezérlő tulajdonságlapját a Fejlesztőeszközök, Vezérlők, Tulajdonságok paranccsal tudjuk megjeleníteni.
a tartalomvezérlő tulajdonságlapja
A vezérlő címkéjének szövegét a tulajdonságlap Cím mezőjében adhatjuk meg. Ne felejtsük el, hogy csak a Kép és a Építőelemtár vezérlőnek van automatikus címkéje, a többi vezérlőnek nincs!
a tartalomvezérlő automatikus címkéi
...és csak akkor lesz, ha kitöltjük a Cím mezőt. Természetesen a Cím mezőben álló szöveg az automatikus címke szövegét (Kép, Kész modulok) is felülírja. És azt se felejtsük el, hogy a címke csak akkor látszik, ha a vezérlő aktív!
A tartalomvezérlő másik tervezői szövege a vezérlőben álló kitöltési útmutató, amit nem a tulajdonságlapon, hanem tervező nézetben tudunk megadni. A tervező nézetet a Fejlesztőeszközök, Vezérlők, Tervező mód utasítással kérhetjük. Tételezzük fel, hogy van egy Egyszerű szöveg vezérlőnk, amelynek címke-szövegét már megadtuk: „telephely címe”. Ennek a tartalomvezérlőnek akarjuk a kitöltési útmutatóját szerkeszteni. A szerkesztés fázisai a következők.
kitöltési útmutató
1. A felcímkézett aktív vezérlő. 2. A vezérlő megjelenítése tervező nézetben. 3. A két határoló címke közé kattintva megszerkesztett kitöltési útmutató. 4. A vezérlő a tervező nézet bezárását (Fejlesztőeszközök, Vezérlők, Tervező mód) követően. A szögletes zárójelekkel az inaktív tartalomvezérlőre próbáljuk a felhasználó figyelmét felhívni.
De térjünk vissza a tartalomvezérlő tulajdonságlapjához. A vezérlő „Azonosító”-ja csak akkor kap szerepet, ha profik vagyunk és ki akarjuk értékelni a felhasználó által a vezérlőbe írt adatot. De most nem akarjuk.
A tartalomvezérlő szegély(keret)-tulajdonságait a „Megjelenítés mint” és a „Szín” lista tartalmazzák.
a tartalomvezérlő keret-tulajdonsága
A „Határolókeret” a tartalomvezérlő területének szegélyezését jelentő lista-elem, a szokásos beállítás. A „Kezdő-/zárócímke” pedig a tervező nézetes megjelenítéssel azonos megjelenítés. Utóbbi használata nem ajánlott, mert zavarossá teszi a felhasználó számára a vezérlő körüli dokumentum-területet. Tehát, vagy Határolókeret vagy Nincs. Ha határolókeret, akkor lehet színt választani a szegélyhez.
a tartalomvezérlő szegély-színe
A program a vezérlő címkéjének hátterét a szegély színével harmonizáló színnel tölti fel.
A Nincs „megjelenítés” egyetlen veszélye, hogy a felhasználó a szögletes zárójel és a jól kitalált kitöltési útmutató ellenére is konkrét tartalomnak nézheti a láthatatlan vezérlőt.
A tervező nem csak a kitöltési útmutatót formázhatja, hanem meghatározhatja a vezérlőbe írt, majdani felhasználói szöveg megjelenítését is. Ezt a vezérlőhöz rendelt stílussal tudja megtenni.
stílus hozzárendelése a tartalomvezérlőhöz
Stílust vagy a „Stílus” vezérlő listájából választhatunk vagy az „Új stílus...” gombbal megnyitható parancstáblán új karakter- vagy hivatkozott stílust deklarálhatunk.
A „Tartalomvezérlő eltávolítása...” jelölőnégyzet kiválasztása egy automatikus konverzió végrehajtására utasítja a programot. Ahogy a felhasználó elkattint a vezérlőből, alakítsd át a vezérlőbe írt szöveget konkrét tartalommá! Ez a megoldás csak látszólag ugyanaz, mint az előbb ismertetett láthatatlan vezérlő, mert az átalakítás a felhasználónak lehetőséget teremt azokra a formázásokra is, amelyek a vezérlőben elérhetetlenek voltak számára.
A tulajdonságlap Zárolás területének két jelölőnégyzete a felhasználót korlátozza.
a tartalomvezérlő zárolásának tulajdonságai
Az első „zárolási” tulajdonság érthető, nem szorul magyarázatra, de a második!? Miért hozunk létre tartalomvezérlőt, ha nem akarjuk, hogy a felhasználó kitöltse? Azért, mert a dokumentum konkrét tartalmai és tartalomvezérlői logikai rendszert alkotnak. Ha a felhasználó módosítana vagy törölne egy olyan konkrét tartalmat, amely mondjuk egy vezérlő tartalmát magyarázza, akkor sérülne a dokumentum logikai szerkezete.
a zárolt tartalomvezérlő
Két tartalomvezérlőt helyeztem el a kétcellás elrendezés-táblázatban. A bal oldali zárolt, tehát mindkét zárolási tulajdonságát (A tartalomvezérlő nem törölhető, A tartalom nem szerkeszthető) igenre állítottam, vagyis kijelöltem mindkét jelölőnégyzetet. Ezek voltak a tartalomvezérlők közös tulajdonságai. Most vegyük sorra az egyedi tulajdonságaikat.
speciális tartalomvezérlő-tulajdonságok
Az egyetlen bekezdésnyi szöveg beírását lehetővé tévő Egyszerű szöveg tartalomvezérlőben még a Shift+Enter billentyűparancsot sem használhatjuk. Kivéve, hogyha...
sortörés engedélyezése egyszerű szöveg tartalomvezérlőben
Én azt írtam volna: „Sortörés engedélyezése”, de nem én írtam. Egyébként a „kocsvissza” karakter egy vezérlő karakter, amely arra utasítja a programot, hogy a kurzort vigye a sor elejére. A tulajdonság igenre állítása az Enter billentyű működését is módosítja a vezérlőben: leütése nem új bekezdést, hanem új sort generál.
Az Építőelemtár tartalomvezérlő címkéjéből (Kész modulok) a lenyitható lista a tervező által, a vezérlő tulajdonságlapján, kiválasztott építőelem-gyűjtemény elemeit jeleníti meg.
Építőelemtár tartalomvezérlő tulajdonságai
A Jelölőnégyzet tartalomvezérlő két tulajdonságával az Igaz és a Hamis értékek beépített szimbólumait cserélhetjük le. A Wingdings karakterkészletben találunk néhány a cserére alkalmas karaktert.
Jelölőnégyzet tartalomvezérlő tulajdonságai
A vezérlő színét is módosíthatjuk, mivel a program a jelölőnégyzetet szövegként kezeli.
Beviteli lista és a Legördülő lista tartalomvezérlők lista-elemeit a tervezőnek kell megadnia. Mindkét vezérlő tulajdonságlapján spórolósan a „Legördülő lista tulajdonságai” megnevezés szerepel. És mindkét vezérlő esetén a beépített kitöltési útmutató és a beépített lista-elem azonos: „Jelöljön ki egy listaelemet”. De, nem kell mindent kétszer mondani, kétszer mondani! Az utasításnak megfelelően, jelöljük ki a beépített tételt és töröljük az Eltávolítás gombbal. A Beviteli lista kitöltési útmutatóját is módosítanunk kell, mert a szöveg félrevezető! „Válasszon a listából vagy írja be a saját alternatíváját!”. Ez egy kicsit hosszú szöveg kitöltési útmutatónak, de a vezérlő tartalmát ismerve lehet frappánsabbat is kitalálni.
A lista-elemeket egyesével kell deklarálnunk. Rákattintunk a Hozzáadás... gombra és a megnyíló parancstáblán a lista-elemet a „Megjelenítendő név”, a sorszámát az „Érték” mezőbe kell beírnunk. A sorszámra nem lesz szükségünk és nem is fog a listában megjelenni.
kitöltési lista szerkesztése
Az egyes lista-elemeket, kijelölés után, a Módosítás…, az Eltávolítás, a Feljebb és a Lejjebb vezérlőkkel kezelhetjük.
A Dátumválasztó tartalomvezérlő „listája” adott, a dátum formátumát azonban meghatározhatjuk. Nem csak a beépített formátumok közül választhatunk, hanem saját formátumot is deklarálhatunk a „Dátum megjelenítési módja” mezőben.
dátum tartalomvezérlő formátumkódok
A formátumkódban, tetszőleges helyen, pontot, kötőjelet, perjelet és szóközt is deklarálhatunk.
sablon-terület védelme
Illetve nem a területet, hanem az adott területen álló objektumokat kívánjuk megvédeni a módosítástól (konkrét tartalom) az áthelyezéstől és a törléstől (tartalomvezérlők). Egy példán keresztül ismerkedjünk meg ezzel a lehetőséggel. Van egy hatcellás elrendezés-táblázatunk három konkrét tartalommal és három tartalomvezérlővel...
sablon-terület védelme
Tehát, az elrendezés táblázat kijelölése után csoportosítunk, majd a Fejlesztőeszközök, Vezérlők, Tulajdonságok parancsra megjelenő Csoporttulajdonságok panelen beállítjuk a zárolást.
margitfalvi.arpad@proton.me