táblázatstílus

2024-10-05    Word 2021
fogalmak
Mondjon egy összetett magyar szót, amelyben szerepel a „tst” karakterlánc! (A „posztstrukturalizmus” nem érvényes, mert az nem magyar szó!) Ha mondott, akkor ugorjon a képet követő bekezdésre! Ha nem, akkor lépjen vissza a cikk címére!
listastílus a stílus-típus listában
A szövegszerkesztő programban a táblázat (1) adatok kategorizált megjelenítésére és (2) objektumok pozícionálására szolgáló struktúra. A kettes funkcióra létrehozott táblázatot „elrendezés-táblázatnak” nevezzük. Ebben a cikkben az egyes funkciójú táblázat stílusos formázásáról lesz szó.
A táblázatot függőlegesen egymás mellett álló, téglalap alakú oszlopok és vízszintesen egymás alatt húzódó, téglalap alakú sorok alkotják. A függőleges és vízszintes elemek metszésében álló, közös terület a cella. A táblázat és területi elemei színezéssel, illetve határaikon „húzott” vonalakkal tehetők láthatóvá. Ezeket a határvonalakat a program szegélyeknek nevezi.
Tartalmi szempontból a táblázatot az adatterület és az információs területek alkotják. Az adatterületen a kategóriákba rendezett adatok, míg az információs területen a címkék és a statisztikai értékek állnak. A táblázatstílusban nyolc információs terület formai jegyeit deklarálhatjuk. Ezek a következők.
listastílus a stílus-típus listában
Ha az adatterületet az információk keretezik, akkor a címkék oszlopának és sorának közös cellája üres. Ahogy azt a fenti ábra első táblázatában látjuk.
A program információs terület-elnevezései pongyolák. Például, a sorcímkéket tartalmazó területet egyszerűen csak „első oszlopnak” nevezi. És ha a táblázat nem tartalmaz sorcímkéket és statisztikákat, akkor nincs első oszlopa? A következő ábrában felsorolom a táblázatstílus összes (információs területek és adatterület) formai egységét. A program elnevezéseit fekete, magyarázatukat szürke betűszínnel formáztam.
listastílus a stílus-típus listában
Az adatterület páratlan- és páros sorszámú oszlopait, illetve páratlan- és páros sorszámú sorait eltérő módon formázhatjuk. A sorszámozás az adatterületen balról jobbra és felülről lefelé halad. A páros és a páratlan sorszámú elemek eltérő formázását a program „sávozás”-nak nevezi. A sávozás többsoros és többoszlopos is lehet, amely a táblázat-elemek csoportosításán alapul. A csoportokat azonos számú, egymást követő táblázat-elemek alkotják. A csoportok sorszámozása is az adatterületen balról jobbra, illetve felülről lefelé halad.
A program stílusos formázásakor nem vizsgálja a táblázat tartalmát, ezért az információs területek meglétét a művelet előtt nekünk kell deklarálnunk.
telepített táblázatstílusok
A táblázat beszúrása után a Táblázattervezés, Táblázatstílusok csoport gyűjteményében jelennek meg a stílusok.
listastílus a stílus-típus listában
Táblázatstílusból is van normál, aminek a neve „Normál táblázat”. Táblázat beszúrásakor mégse ezt kapjuk, hanem egy „Rácsos táblázat”-ot. Szépen megfogalmazva, a beszúrt táblázat nem a „Normát táblázat” stílussal van formázva, hanem a „Rácsos táblázat” nevűvel. A normál táblázatstílus nincs is megjelenítve a Táblázattervezés, Táblázatstílusok csoport gyűjteményében.
A stílus-gyűjtemény alatt három menüutasítást találunk. Két értelmeset (Táblázatstílus módosítása…, Új táblázatstílus…) és egy értelmetlent (Kiürítés). Utóbbi az angol „clear” magyar fordítása. Az egérmutató alatt megjelenő a „Táblázatstílus törlése” magyarázat szó szerinti fordítás, viszont hülyeség, mert nem a stílus lesz törölve, hanem a stílus alkalmazása. Egy szó, mint száz, a Kiürítés utasításra a program a táblázat aktuális stílusát a „Normál táblázat” stílusra cseréli és ennek ikonját meg is jeleníti a stílusok gyűjteményében. Keretezve, mint az aktuális táblázat megjelenítési stílusa. A művelet az esetleges stílus-idegen formázásokat is eltávolítja.
listastílus a stílus-típus listában
A „Normál táblázat” stílusban egyetlen formázási egységhez sincs deklarálva se szegély se háttérszín. A normál bekezdésstílussal ellentétben a normál táblázatstílus nem módosítható.
A Táblázatstílusok csoport gyűjteményében nem szerepel az összes telepített táblázatstílus. Erre a következtetésre a Stílusok használata (Kezdőlap, Stílusok, Stílustár, Stílusok alkalmazása…, Shift + Ctrl + S) panel listájának tanulmányozása során juthatunk. Természetesen a nézegetés előtt a Stílusok panel beállításai parancstáblán (Stílusok munkaablak, Beállítások…) be kell állítani az összes stílus megjelenítését (Minden stílus) és a stílustípusok szerinti rendezést (Típus szerint).
Ezzel a listával is van egy kis gond, mert csak a neveket mutatja, de mintákat nem. Ha mintát is szeretnénk, de legalább is egy kis ízelítőt a formázásokból, akkor a régi, eszköztáras Word verziók Stílus (StyleGalleryClassic) vezérlőjét kell használnunk.
listastílus a stílus-típus listában
A képen a gyorselerési eszköztárra felhelyezett Stílus vezérlő listáját látjuk.
A stílus alkalmazása előtt kattintsunk a táblázatba és deklaráljuk az információs területeket, valamint a Sávozott sorok és Sávozott oszlopok vezérlőkkel jelezzük, hogy alkalmazni szeretnénk a stílusban foglalt sávozást.
listastílus a stílus-típus listában
Az egymással derékszöget bezáró információs területek közös celláját nem kell külön deklarálnunk.
A „Kiürítés”-ről már volt szó, de a stílusminta helyi menüje is tartogat néhány talányt!
listastílus a stílus-típus listában
Az „Új táblázatstílus” és a „Táblázatstílus módosítása” utasítást nem kell magyarázni, de mi az, hogy a „Formázás alkalmazása (és törlése)”? Az „Apply (and Clear Formatting)” magyar fordítása. Ami helyesen: „Teljeskörű alkalmazás” lenne. Egyszóval, ez a művelet eldobja a stílus-idegen formázásokat és alkalmazza a kattintott stílust a táblázatra. Másként fogalmazva, a stílus alkalmazása úgy, hogy a stílus-idegen formázások a stílus formai jegyeivel felül lesznek „írva”. A „Formázás alkalmazása és megtartása” is félrefordítás (Apply and Maintain Formatting). Helyesen „Részleges alkalmazás”. Magyarul, a stílus megjelenítési előírásai nem módosítják a stílus-idegen formázásokat.
A „Táblázatstílus törlése” itt is szó szerinti fordítás és itt is hülyeség. Nem a stílus kerül törlésre, hanem a dokumentumban szereplő összes alkalmazása. Tehát, a program a dokumentum összes, a kattintott stílussal formázott táblázatának megjelenítését a kattintott stílus alapstílusára váltja, a stílusidegen formázásokat megtartva.
táblázatstílus módosítása
A Stílus módosítása parancstáblát a minta helyi menüjében álló, vagy a stílus-gyűjtemény alatt elhelyezett utasítással jeleníthetjük meg.
listastílus a stílus-típus listában
A telepített táblázatstílusoknak a „Normál táblázat” nevű stílus az alapja. Másik alapstílust a Stílus alapja vezérlő listájából választhatunk. Az új alapstílus kiválasztása után a program azonnal betölti a kiválasztott stílus összes tulajdonság-értékét.
A tulajdonság-értékek deklarálása két lépésben történik. (1) Kiválasztjuk a Hatókör vezérlő listájából a formázási egységet, majd (2) megadjuk a megjelenítéséhez használandó formai jegyeket. Ezután ismét a formázási egység kiválasztása következik, majd ezt követi a formai jegyek megadása. És így tovább. Természetesen, ez a metódus a Formátum vezérlő elemeire is érvényes.
listastílus a stílus-típus listában
A „többsoros” és a „többoszlopos” sávozás csoportjainak elemszámát a Formátum vezérlő Sávozás utasításával megjeleníthető parancstáblán tudjuk beállítani. A tulajdonság-értékek módosítását az OK vezérlőre kattintással fejezhetjük be.
Azért nem megy ilyen egyszerűen! Először is. A beállított betűformázások működnek ugyan, de a megadott betűtípust valamiért nem alkalmazza a program. Orvosoljuk a problémát! Először állapítsuk meg a dokumentum szokásos betűtípusát (Stílusok panel, Normál stílus, helyi menü, Módosítás...), majd jelenítsük meg a Stílusok kezelése összetett parancstáblát. És a parancstábla Alapértelmezések (Jaj de szörnyű ez a szó!) megadása lapján a Betűtípus listából válasszuk ki a dokumentum szokásos betűtípusát.
listastílus a stílus-típus listában
Másodszor (is). A javított stílus alkalmazásakor a Stílus módosítása parancstáblán a szegély-vezérlőkkel beállított formátum nem mindig érvényesül. Ha ezt a hibát tapasztaljuk, akkor a szegélyek megadásához használjuk inkább a már bevált Szegély és mintázat (Formátum, Szegély és mintázat...) parancstáblát!
listastílus a stílus-típus listában
Azért itt sincs minden rendben, mert a Stílus módosítása parancstáblán beállított formázási egység nem jelenik meg a Hatókör vezérlőben. Mindig a Táblázat-ot mutatja.
új táblázatstílus létrehozása
Új táblázatstílust a stílusgyűjtemény tetszőleges mintájának helyi menüjéből, vagy a gyűjtemény alatt álló utasítással kezdeményezhetünk. A megnyíló parancstábla azonos a táblázatstílus módosításához használt parancstáblával, csak a felirata más: Stílus létrehozása formázás alapján. Szerintem nem „formázás alapján”, hanem felhasználói deklarációval. De sebaj! Ha azt feltételeztük, hogy a gyűjteményből kiválasztott stílus helyi menüjéből indított létrehozáskor, a kattintott stílust ajánlja fel a program az új stílus alapstílusának, akkor tévedtünk, mert a „Normál táblázat”-ot.
margitfalvi.arpad@proton.me